Úvod > O  městysi > Z historie > Znak obce

Znak obce Žumberk

Znak městečka se zřejmě vyvinul z pečetního znamení, barvy jsou známy jen z literatury.

Znak obce Žumberk

Na červeném štítě stojí na kopci zelené barvy stříbrný hrad s černými střechami. Sestává ze střední budovy se třemi okny v obou podlažích a se stanovou střechou, po levé straně budovy stojí mohutná šestihranná věž se stanovou střechou a třikrát třemi okny nad sebou, po pravé straně je užší a nižší věž se dvěma okny nad sebou a helmicí s lucernou se zlatým křížem. Za věží stojí po pravé straně ještě malé přízemní stavení se dvěma okny. Po obou stranách kopce, na němž stojí hrad, jsou stříbrní dvouocasí lvi bez koruny, vztyčení ke skoku a obrácení ke středu štítu, předními tlapami jako by podpírali hrad.

Doklady: pečeti v SOkA Chrudim, AM Žumberk, a v ANM Praha, Eichlerova sbírka.

Vyobrazení: Widimsky, č. 445; Siebmacher, tab. 134, Ottův slovník naučný XXVII, s. 899.

Literatura: Sommer V, s. 269; A. Sedláček: Místopisný slovník, s. 1042-1043; J. Čarek: Městské znaky v českých zemích, s. 435.