vyhledat
Drobečková navigace

Úvod > O  městysi > Z historie > Kostel Všech svatých

Kostel Všech svatých

          Kostel Všech svatých     Kostel Všech svatých

     V jádru gotický kostel Všech svatých byl postaven již ve 14. století (jako farní je zmiňován r. 1349). Z této etapy je v presbytáři dochováno pozdně gotické sanktuárium (stánek na hostie), ozdobené vimperkem s oslím hřbetem, s kraby a křížovou kytkou - viz snímek. 

Sanktuárium

 V roce 1782 byl celý chrám pozdně barokně přestavěn. Purismus konce 19. století postihl bohužel také náš kostel - P. Ed. Neumann upravil exteriér i interiér kostela pseudorománsky a pseudogoticky. Část zařízení je barokní, nejcennější je kamenná křtitelnice z druhé poloviny 17. století, zdobená akanty a festony. V kapli se nachází kamenný náhrobek Felixe Sebastianiho z Častolovic z konce 18. století. 

Kostel Všech svatých     Jednolodní, na východ orientovaná stavba má půlkruhově uzavřený presbytář s kaplí a sakristií po stranách a věž v západním průčelí. Loď má délku 24,3 m a šířku 6,6 m. Zatímco presbytář je sklenut valenou klenbou, loď je plochostropá, stěny členěny toskánskými pilastry, na kruchtě varhany od mistra Kobrleho z Lomnice nad Popelkou. 

     Na presbytáři je zazděn znak se šesti štíty dřívějších majitelů Žumberka, z počátku 15. století: Meziříčských z Lomnice, pánů z Boskovic, ze Šternberka a Říčan - viz snímek. 

 

Římskokatolický farní úřad v Žumberku

Řimskokatolická farnost Žumberk, Jiráskova 41,  Slatiňany